NM Bergen Norge 2022

Nordiska mästerskapen (25m) i Bergen den 10-12 december

Truppen till Nordiska mästerskapen (25m) i Bergen den 10-12 december är uttagen. I mästerskapen ingår NM, JNM och Para-NM. Truppen består av 47 simidrottare, varav 14 seniorsimmare, 15 juniorsimmare samt 18 parasimmare.

GRENORDNING:

Lördag försök

1. 400 Freestyle W S6-14
2. 400 Freestyle W
3. 400 Freestyle M S6-14
4. 400 Freestyle M
5. 50 Backstroke W S1-5
6. 50 Backstroke W*
7. 200 Backstroke M
8. 200 Butterfly W
9. 100 Butterfly M S8-14
10. 100 Butterfly M
11. 200 Breaststroke W
12. 100 Breaststroke M SB4-14
13. 100 Breaststroke M
14. 50 Freestyle W S1-13
15. 50 Freestyle W
16. 50 Freestyle M S1-13
17. 50 Freestyle M
18. 4×200 Freestyle W***
19. 4×200 Freestyle M***

Söndag försök
20. 400 Ind. Medley W
21. 1500 Freestyle M**
22. 50 Backstroke M S1-5
23. 50 Backstroke M*
24. 200 Freestyle W S1-5, S14
25. 200 Freestyle W
26. 150 Ind. Medley M SM1-4
27. 200 Ind. Medley M SM5-14
28. 200 Ind. Medley M
29. 100 Backstroke W S1-2, S6-14
30. 100 Backstroke W
31. 50 Breaststroke M SB1-3
32. 50 Breaststroke M*
33. 50 Butterfly W S2-7
34. 50 Butterfly W*
35. 100 Freestyle M S1-14
36. 100 Freestyle M
37. 100 Breaststroke W SB4-14
38. 100 Breaststroke W
39. 200 Butterfly M
40. 4×100 Medley W***
41. 4×100 Medley M***
Måndag försök
42. 400 Ind. Medley M
43. 800 Freestyle W**
44. 100 Butterfly W S8-14
45. 100 Butterfly W
46. 50 Butterfly M S2-7
47. 50 Butterfly M*
48. 200 Backstroke W
49. 100 Backstroke M S1-2, S6-14
50. 100 Backstroke M
51. 50 Breaststroke W SB 1-3
52. 50 Breaststroke W*
53. 200 Breaststroke M
54. 100 Freestyle W S1-14
55. 100 Freestyle W
56. 200 Freestyle M S1-5, S14
57. 200 Freestyle M
58. 150 Ind. Medley W SM1-4
59. 200 Ind. Medley W SM5-14
60. 200 Ind. Medley W
61. 4×100 Freestyle W***
62. 4×100 Freestyle M***
63. 8×50 Freestyle Mixed***

 

Seniorer

NAMN

FÖRENING

William Barkehed Linköpings Allmänna SS
Markus Charlton SK Neptun
Erik Falk Stockholmspolisens IF SF
Victor Klingeryd Jalamo Helsingborgs S
Albin Lövgren Jönköpings SS
Jonathan Kling Spårvägen SF
Samuel Törnqvist Spårvägen SF
Dante Vollmer Helsingborgs S
Hanna Bergman SK Poseidon
Annie Hegmegi Jönköpings SS
Thilda Häll SK Elfsborg
Olivia Klint Ipsa Kristiandstads SLS
Ida Liljeqvist Helsingborgs S
Elvira Mörtstrand Västerås SS

Juniorer

NAMN

FÖRENING

Thea Bergström Solna Sundbyberg SS 04
Wilma Hultberg Kullberg Helsingborgs S
Emmy Hällkvist Täby S
Vicky Luc Kristiandstads SLS
Isabella Nilsson SK Poseidon
Lisa Nystrand SK Neptun
Sara Strömsöe Njurunda SS
Axel Gladher Karlskrona SS
Jacob Glans Kristiandstads SLS
Lucas Humling Linköpings Allmänna SS
Henrik Kraemer SK Elfsborg
Ted Nilsson Landskrona S
Tim Rogersson SK Neptun
Leon Rössger Uddevalla S
Hugo Swanson Gävle SS

Parasimmare

NAMN

FÖRENING

Elias Alm Luleå SS
Jesper Andersson Karlstads SS
Anton Daggert Örebro SA
Conrad Hilderbrand Södertälje SS
Robin Håkansson Sundsvalls SS
Tobias Klasson Säffle SS
Gustav Ljungberg Solens IF
Andreas Nordh Osby SS
Felix Persson SK Vänersborg
Edvin Söderlind Värnamo SS
Manfred Åsman Solens IF
Ida Andersson Wulf Vellinge-Näsets SK
Signe Bergqvist Upsala S
Helena Fältman Spårvägen SF
Lova Johansson Kungsbacka SS
Agnes Kramer Falkenbergs SK
Pernilla Lindberg Simklubben S02
Nicola St Clair Maitland Södertälje SS
Event Details
  • dagar
    Timmar
    Min
    Sec
  • Start datum
    10 december 2022 09:00
  • Slutdatum
    12 december 2022 23:59
  • Status
    Kommande
  • Kategori